Macaristan’dan vize serbestisi açıklaması

Temmuz ayında Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığı görevini devralacak Macaristan’dan Türkiye’yi ilgilendiren vize serbestisi ve Gümrük Birliği konularında kritik açıklamalar geldi. Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanı Peter Szijjarto ile baş başa görüşme gerçekleştirdi.

Ankara’da gerçekleşen görüşmenin ardından iki isim kameralar karşısına geçti. Szijjarto, “Temmuzun başından itibaren başlayacak olan AB dönem başkanlığımızda, AB ile Türkiye arasındaki gümrük anlaşmasının modernleştirilmesine öncelik vereceğiz ve kapsamının daha da artırılması konusunda adımlar atacağız” diye konuştu.

Vize işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda da ilerleme kaydetmek istediklerini aktaran Szijjarto, “Dönem başkanlığımızda, AB ve Türkiye arasındaki ortaklık konseyinin tekrar toplanmasını arzu ediyoruz” dedi.

“TÜRKİYE OLMADAN BAŞ EDEMEYİZ”

Macaristan ve Avrupa güvenliği açısından Türkiye’nin anahtar role sahip bir ülke olduğunu belirten Szijjarto, “Bugün Avrupa, Avrupa Birliği (AB) önünde yığılan zorlukları Türkiye ile işbirliği olmadan bu zorluklarla mücadelede baş edemeyiz” diye konuştu.

Szijjarto, bunun enerji güvenliği ve ekonomi güvenliği konuları için de geçerli olduğunu kaydederek, AB’nin Türkiye’ye, Türkiye ile işbirliğine ihtiyacı olduğunu vurguladı.

“Yasa dışı göçmenlerin Avrupa’ya ulaşmasını engelleyemezsek, Avrupa’yı kaybedeceğiz, biz bunu istemiyoruz” ifadesini kullanan Szijjarto, bunun için sürekli olarak yasa dışı göç baskısına karşı Türkiye’yi desteklediğini aktardı.

Szijjarto, enerji güvenliği hakkında, “Bizim için doğal gaz tedariki Türkiye’siz mümkün değildir, Türkiye en önemli ülke bu konuda, en güvenli, en güvenilir ve en öngörülebilir transit ortağımızdır, Macar doğal gazının tedarikinin sağlanmasında” ifadelerini kullandı.

Bakan Szijjarto, Macaristan’ın enerji güvenliğine katkıda bulunduğu için Türkiye’ye teşekkür etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x