“9 dili bu şekilde öğrendim ” …Dil öğrenmek için en iyi 10 ipucu:

Matthew Youlden dokuz dili akıcı bir şekilde konuşabiliyor ve en az bir düzine dili daha anlıyor. Berlin’de aynı ofiste çalışıyorduk, bu da onu iş başında çok gördüğüm anlamına geliyor; Matthew zahmetsizce dilden dile atlıyor, o tam bir dilbilimsel bukalemun. Uzun süre onun İngiliz olduğunu bile bilmiyordum. Matthew’a tek bir yabancı dili öğrenmede çok zorluk çektiğimi söylediğimde bana aşağıdaki dil öğrenme ipuçlarını verdi. Eğer biri ya da diğeri aynı hissediyorsa, şimdi dikkat edin!

Bu ipuçları dil öğrenmenize yardımcı olacak:

1. Nedeni konusunda net olun

Kulağa çok açık gelebilir ancak yeni bir dil öğrenmek için iyi bir nedeniniz yoksa uzun vadede motive olmanız pek mümkün değildir. Birisini Fransızcanızla etkilemeye çalışmak pek de iyi bir amaç değil. Bir Fransız’ı kendi ana dilinde tanımak istemek başka bir konudur. Bir dili öğrenmeyi isteme nedeniniz ne olursa olsun, bir kere bunu yapmaya karar verdikten sonra ona bağlı kalmanız önemlidir: “Tamam, bu dili öğrenmek istiyorum ve bu yüzden bu konuda elimden geleni yapacağım. bu dille, bu dille ve bu dil için yapın.”

2. Derin uca atlayın
Yani yeminini ettin. Sıradaki ne? Yeni bir dil öğrenmek için doğru yöntem hangisidir? Matthew 360° çok yönlü yaklaşımı öneriyor : Ne olursa olsun, yeni dilinizi her gün kullanmanız çok önemlidir:

“Bir sünger gibi, başlangıçtan itibaren mümkün olduğu kadar çok şeyi emmek istiyorum. Yeni bir şey öğrendiğimde, kendimi ona gerçekten adadım ve gün boyunca onu kullanmaya özen gösteriyorum. Hafta boyunca bu dilde düşünmeye, yazmaya ve hatta kendi kendime konuşmaya çalışıyorum. Bana göre bu, ister e-posta yazmak, ister kendi kendinize konuşmak veya müzik dinlemek olsun, öğrendiklerinizi hemen uygulamaya koymakla ilgilidir. Kendinizi yeni dille kuşatmak ve kendinizi tamamen yeni dil kültürüne kaptırmak, dil öğrenmenin en önemli ipuçlarından biridir.”

Unutmayın: Sonuçta, bir dili konuşmanın en iyi yanı insanlarla konuşmaktır. Sadece basit bir sohbet edebilmek bile başlı başına ödüllendirici bir deneyimdir. Başarıyı böyle erken deneyimlediğinizde, motive kalmak ve öğrenmeye devam etmek çok daha kolaydır.

Dil öğrenme ipuçları: 3. Bir ortak bulun
Matthew ikiz kardeşi Michael ile birlikte çeşitli diller öğrendi. Henüz 8 yaşındayken ilk yabancı dilleri olan Yunancayı birlikte öğrendiler! Matthew ve Michael ya da benim şimdi onları çağırmayı sevdiğim şekliyle Süper Çok Dilli Kardeşler , süper güçlerini eski kardeş rekabetine borçludurlar:

“Çok motiveydik ve hala öyleyiz. Birbirimizi gerçekten dahil olmaya teşvik ediyoruz. Ondan daha fazlasını yaptığımı fark ettiğinde biraz kıskanıyor ve beni aşmaya çalışıyor (belki de ikizim olduğu için) ve aynı şey tam tersi oluyor.”

Dil serüveninizde size eşlik edecek bir erkek kardeşiniz olmasa bile, birisiyle öğrenmek hem biraz daha çabalamanızı hem de göreve devam etmenizi sağlayacaktır.

4. Temel bilgilere sadık kalın
Eğer başlangıçtan itibaren amacınız bir sohbeti sürdürebilmekse, ders kitaplarının içinde kaybolma olasılığınız daha az olacaktır. Başkalarıyla yeni dilde gerçekten konuştuğunuzda, öğrenme süreciniz sizinle alakalı olmaya devam eder:

“Bir dili kendi kendinize konuşmak için değil, onu kullanmak için öğrenirsiniz. Bir dil öğrenmenin gerçekten yaratıcı yanı, dili yararlı, günlük bir bağlama yerleştirebilmektir; bu ister şarkı sözleri yazmak olsun, ister insanlarla genel iletişim kurma ihtiyacı olsun, ister yurtdışında kalmak olsun. Ancak mutlaka yurtdışına gitmenize gerek yok; sokağın aşağısındaki Yunan restoranına gidip yemeğinizi Yunanca sipariş edebilirsiniz.”

5. Onunla eğlenin
Yeni dilinizi nasıl kullanırsanız kullanın, bu yaratıcı bir eylemdir. Polyglot Kardeşler, şarkı yazıp kaydederek Yunanca pratik yaptılar. Yeni dilinizi pratik etmenin ilginç ve eğlenceli yollarını düşünün: bir arkadaşınızla radyo programı kaydedin, bir çizgi roman çizin, bir şiir yazın ya da sadece konuşabildiğiniz herkesle konuşun. Yeni dilinizle eğlenmenin bir yolunu bulamıyorsanız, dil öğrenme ipuçlarımızdaki 4 numaralı adımı atlamış olabilirsiniz.

6. Çocuksu olun
Bir restoranda ağlamaklı öfke nöbetleri geçirmeyin veya saçınıza yiyecek koymayın; bir çocuk gibi öğrenmeye çalışın . Çocukların doğal olarak yetişkinlere göre daha kolay öğrendikleri varsayımı bir yanılgı gibi görünüyor. Yeni araştırmalara göre yaş ile öğrenme yeteneği arasında doğrudan bir bağlantı bulunamıyor. Bu nedenle, çocuk kadar hızlı öğrenmek için bazı çocuksu davranışlar sergilemeye çalışmalısınız; Örneğin konuşma konusunda hiçbir çekincenin olmaması, dille oyun oynama ve hata yapmaktan korkmama.

Hata yaparak öğreniyoruz. Başkalarının önünde başarısız olma korkusu (ya da sadece gözlemlenen bir şeyle mücadele etme korkusu) çocukları etkilemeyen sosyal bir tabudur. Dil öğrenmenin en iyi ipuçlarından biri, her şeyi bilmediğinizi kabul etmek ve bunun kesinlikle sorun olmadığını kabul etmektir. Kendinizi yetişkin önyargılarından kurtarın!

7. Kabuğunuzdan çıkın
Hata yapmaya istekli olmak aynı zamanda kendinizi potansiyel olarak utanç verici durumlara sokmak anlamına da gelir. Bu korkutucu olabilir ama iyileşmenin tek yolu budur. Ne kadar çalışırsanız çalışın, kendinizi ortaya koymadan konuşmayı öğrenemezsiniz. Belirli durumlara ne kadar sıklıkla girerseniz, kendinizi o kadar rahat hissedersiniz ve yeni dil alanına girerken o kadar rahat tepki verirsiniz:

“Başlangıçta her zaman zorluklarla karşılaşıyorsunuz: telaffuz, dil bilgisi, sözdizimi olabilir ya da deyimleri gerçekten anlamıyorsunuz. Ama bence en önemli şey dile dair bir fikir geliştirmek. Her anadili konuşanın kendi diline dair bir hissi vardır ve temel olarak bir anadili konuşanı yapan şey de budur; dili kendinize ait kılma yeteneği.”

Dil Öğrenme İpuçları: 8. Dinleyin
Bir şey boyamak istiyorsanız, fırçayı almadan önce düzgün bakmayı öğrenmelisiniz. Aynı şey dil öğrenmek için de geçerli: Konuşmak için dinlemeyi öğrenmelisiniz. Her dil, ilk duyduğunuzda size tuhaf ve yabancı gelir, ancak kendinizi yeni dile ne kadar maruz bırakırsanız, o kadar aşina hale gelir ve onu konuşmak da o kadar kolay olur:

“Her şeyi söyleyebiliriz, ancak buna alışkın değiliz. Örneğin, yuvarlanmış [r] benim İngilizce sürümümde mevcut değil. İspanyolca öğrenirken perro ve reunión gibi sert [r] harfine sahip kelimeler vardı . Benim için bununla baş etmenin en iyi yolu onu sürekli dinlemekti. Dikkatle dinledim ve nasıl doğru telaffuz edilmesi gerektiğini hayal etmeye çalıştım, çünkü her sese karşılık ağzımızın veya boğazımızın sesi üretmek için kullandığımız belirli bir kısmı vardır.”

9. İnsanların konuşmasını izleyin
Farklı diller dil, dudaklar ve boğaz üzerinde farklı talepler doğurur. Telaffuz zihinsel olduğu kadar fiziksel bir olgudur:

“Belirli bir sesle kelimeleri telaffuz eden birine yakından bakmak ve sonra bunu elinizden geldiğince taklit etmeye çalışmak mantıklı. Bu ilk başta zor olabilir ama işe yarıyor. Aslında oldukça kolay, sadece biraz pratik gerektiriyor.”

Eğer yakından gözlemleyip taklit edebileceğiniz ana dili konuşan kimse yoksa, yabancı dilde filmler ve televizyon iyi bir alternatif olabilir.

10. Kendi kendinize konuşun
Konuşacak kimseniz yoksa, kendinizle konuşmanızda yanlış bir şey yoktur:
“Garip gelebilir ama kendi kendinize başka bir dilde konuşmak, eğer genellikle yabancı dili her zaman kullanmıyorsanız, yabancı dil konuşma pratiği yapmanın iyi bir yoludur.”
Bu şekilde yeni öğrendiğiniz kelimeleri ve cümleleri ezberleyebilir ve bir dahaki sefere o dilde biriyle konuştuğunuzda kendinize daha fazla güvenebilirsiniz.

Sırf onların dilini kötü konuştuğunuz için insanların sinirlerini bozamazsınız. Eğer sohbete “Hala öğreniyorum ve pratik yapmak istiyorum” diyerek başlarsanız çoğu insan sabırlı olacak ve hatta sizi cesaretlendirecektir. Almanca yalnızca birkaç ülkede anlaşılmaktadır ve zaten İngilizce’yi iyi bilseniz bile başka bir dil öğrenmeye değer. Dünyada İngilizce’yi yabancı dil olarak konuşan yaklaşık bir milyar insan olmasına rağmen , seçme şansı verilse çoğu, kendi dilinde konuşmayı tercih eder. İnisiyatif almak ve bir başkasının dil dünyasına girmek, diğer kişinin daha rahat olmasına yardımcı olur ve olumlu bir ruh hali yaratır:

“Elbette yurt dışına seyahat edebilir ve kendi ana dilinizi konuşabilirsiniz, ancak orayla gerçekten etkileşime girmekten çok daha fazlasını kazanırsınız; sohbet etmek, neler olup bittiğini anlamak ve akla gelebilecek her durumda insanlarla etkileşime girebilmek.”

Dil öğrenmeye yönelik ipuçlarının hepsi iyi ve güzel; peki bunların bana ne faydası var?
En iyi dil öğrenme ipuçlarını ele aldık ama belki hala neden bir dil öğrenmeniz gerektiğini merak ediyorsunuzdur ? Matthew’un başka bir güzel argümanı daha var:

“Her dilin dünyaya dair belli bir bakış açısı sunduğunu düşünüyorum. Belirli bir dili konuşuyorsanız, etrafınızdaki dünyayı başka bir dil konuşan birinden farklı algılayacak ve yorumlayacaksınız. İspanyolca ve Portekizce gibi akraba diller bile iki farklı dil dünyasına, iki farklı düşünme biçimine kapı açar.

Dolayısıyla tek bir dil seçemem çünkü bu, dünyayı farklı açılardan görme fırsatından vazgeçmek anlamına gelir. Sadece tek bir şekilde değil, birçok farklı şekilde. Bu yüzden benim için tek dilli bir yaşam tarzı dünyaya bakmanın en hüzünlü, en yalnız ve en sıkıcı yoludur. Dil öğrenmenin o kadar çok faydası var ki, buna karşı tek bir neden düşünemiyorum.”

Peki bir dili nasıl kolayca öğrenebilirsiniz?
Bu ipuçlarıyla dil öğrenme yolculuğunuza kesinlikle iyi hazırlanacaksınız!
Nedeni konusunda açık olun
Derin uca atla
Bir ortak bulun
Temel konulara sadık kalın
Onunla eğlen
Çocukça ol
Kabuğundan çık
Dinlemek
İnsanların konuşmasını izle
Kendi kendine konuş
Bonus ipucu: Rahatlayın!
Artık başlayabilirsiniz! Ders çalışırken iyi şanslar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x