Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eli cebinde sohbet eden Ali Koç’un vücut dilini Davranış ve Vücut Dili Uzmanı Tuğba Özdenal yorumladı  

Toygun ATİLLA yazdı

TARTIŞILAN GÖRÜNTÜYÜ ARAŞTIRDIK
Peki,
Dünyada liderler ile iş insanları arasında bu tip protokollerde nasıl bir beden dili gelişiyor. Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ile eli cebinde konuşan iş insanları var mı ?
Bu soruların yanıtını ararken bir taraftan da Davranış ve Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal‘a Ali Koç‘un, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan görüşmesi sırasında ortaya çıkan fotoğrafın ne anlama geldiğini sordum.

DÜNYADAN ÖRNEKLER
Önce dünyadan örneklerle başlayalım.

13 Mayıs 2021: Almanya Başbakanı Angela Merkel, Bayern Münih ve Alman milli takımının eski futbolcusu Bastian Schweinsteiger ile konuşurken fotoğraflanıyor. Bastian Schweinsteiger‘in eli cebinde bir şekilde Alman Başbakanı ile konuştuğu görülüyor.

Bir sonraki örneğimiz ABD’li oyuncu Leonardo Dicaprio ile eski ABD Başkanı Barack Obama ile 2016’da çekilen bir belgesel çekimindeki görüşmeden.
Leonardo Dicaprio’nun ABD Başkanı Obama ile olan görüşmesinde ellerini önde gögüs hizasında bağladığı görülüyor. Resmi, sınırları çizilmiş ve ölçülü, mesafeli bir görüntü.

Diğer bir sahne ise Ekim 2021’deki Küresel Yatırım Zirvesi’nde dönemin İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile iş insanı Bill Gates arasında.
Bill Gates’in yan yana oturduğu İngiltere Başbakanı Boris Johnson karşısında bacak bacak üstüne attığı ve rahat tavrı dikkat çekiyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Elon Musk arasında Mayıs 2023’teki görüşmede ortaya çıkan fotoğrafta ise ikilin otururken poz verdikleri, Macron’un son derece ciddi bir şekilde iki elini dizlerinin önünde kavuşturduğu görülürken Musk’ın yine iki elini dizlerine koyduğu ve gülerek poz verdiği görülüyor.

“O FOTOĞRAF ALİ KOÇ’UN ÖZGÜVENİNİ GÖSTERİYOR”
Bu örnekleri inceledikten sonra Davranış ve Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal‘a Türkiye’nin dün gün boyu tartıştığı o fotoğrafı sordum.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın tekne kazası geçiren Ali Sabancı‘yı Amerikan Hastanesi’nde ziyaret etmesinin ardından kendisini uğurlayan Ali Koç‘un eli cebindeki tavrı nasıl bir beden dilini anlatıyordu.
Yanıtladı: “Özgüven”
Davranış ve Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal‘a göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın karşısındaki Ali Koç‘un eli cebindeki rahat hali, “Özgüveni” ifade ediyordu..

“BEN ALİ KOÇ’UM”
Tuğba Özdenal şöyle devam etti: “Ali Koç özgüveni çok yüksek biri. Biraz hafızamızı geri saralım. Fenerbahçe kulübü başkanı olarak da çok fazla eleştirilen bir isim. Ancak kendisi her zaman o özgüveni içinde toplumun karşısına çıkıyor. Beyaz gömleğini giyiyor, kollarını sıvıyor ve bu şekilde bir duruş gösteriyor. Ben kendimi bilirim. Ben Ali Koç’um diyor”

ERDOĞAN İLE KOÇ ARASINDA ÖZEL BİR BAĞ VAR
Ali Koç’un eli cebindeki fotoğrafın bir yandan da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile olan samimiyetini de gösteren bir tarz olduğunun da altını çizen Tuğba Özdenal, “O kadar yakın bir görüntü çiziyor ki, sanki aileden biriymiş gibi bir tavır. Belli ki, Erdoğan ile Koç arasında samimi, özel bir bağ oluşmuş. Bu rahatlık böyle de bir görüntü veriyor”

YA EL PENÇE DURSAYDI?
Davranış ve Beden Dili Uzmanı Tuğba Özdenal‘a ikinci sorumu yöneltiyorum, “Ali Koç, ellerini önden bağdaştırsaydı da toplumun farklı bir kesimi tarafından “el pençe divan” durdu diye eleştirilecekti. Sizce tüm bunların doğrusu nedir ? “

DOĞRU VÜCUT DİLİ DEĞİL
“Cumhurbaşkanı’nın önünde elde ceple fotoğraf vermek de el pençe durmak da doğru bir vücut dili değil. Doğrusu iki elin de boşta kalacak şekilde yanlarda olması. Türk toplumunda bir devlet büyüğünün karşısında elde ceple rahat tavırlar içinde bulunmak eleştirilecek bir tavır. Protokola uygun bir davranış değil. Bu anlamda Ali Koç’un eleştirilmesi çok da haksız değil”

ERDOĞAN RAHATSIZ OLMADI
Peki, Ali Koç’un eli cebindeki tavrı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı rahatsız etmiş miydi ?
Tuğba Özdenal‘ın bu soruma yanıtı ise şöyle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ali Koç’un eli cebindeki halinden rahatsız olduğunu söylemek mümkün değil. Bilakis çok samimi bir şekilde sohbet ettiklerini, hatta şakalaştıklarını, güldüklerini görüyoruz. Hatta, Erdoğan’ın yanındaki kişiye eliyle işaret ederek, ‘Bunu Ali bilir’ dediğine şahit oluyoruz”

“TÜRK ÖRF, ADET VE GELENEKLERİNE UYGUN DEĞİL”
Tüm bunların sonunda Tuğba Özdenal, kendi fikrini de yineleyerek görüşmemize nokta koyuyor: “Türk örf, adet ve geleneklerine göre bir devlet büyüğünün karşısında eli cebi ile görüntü vermek eleştirilir. Bunda da haksızlık payı yoktur. Avrupa’da, dünyada farklı örnekleri olabilir ama burasI Türkiye ve kendine özgü dinamikleri, gelenekleri var”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x