CHP’de bir yanda para kulesi bir yanda para saçması! ‘Bu değirmenin suyu nereden geliyor?’

  •   HABER7

31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala CHP’de geçtiğimiz günlerde görüntüleri ortaya çıkan ‘Para kuleleri’ tartışmaları devam ederken, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim harcamaları gündem oldu. Televizyon, gazete, internet siteleri ve sosyal medyada en çok reklamı veren isimlerden biri olan İmamoğlu’nun seçmene dağıttığı hediyeler ve Otoyol kenarlarına asılmış kilometrelerce afişleri ise “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” yorumlarına neden oldu.

Seçime doğru giderken geçtiğimiz gün ortaya çıkan CHP’deki ‘Para kuleleri’ ve balya balya euro sayma görüntüleri gündem olmuştu. CHP’den yapılan açıklamada İstanbul İl binasının alımı esnasında kapora olarak verilen paranın görüntüleri denilmiş ancak tam olarak ne parası olduğu soruşturma sonrasında netleşecek para görüntüler için 3 kişi ifadeye çağrılmıştı. CHP’de ‘Para kuleleri’ tartışmaları sürerken bir yandan da CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu‘nun seçim harcamaları dikkat çekiyor. 

REKLAM BÜTÇESİ KESESİNİN AĞZINI SONUNA KADAR AÇTI

Türkiye’nin merakla beklediği 31 Mart yerel seçimlerine sadece 13 gün kaldı. 31 Mart için adaylar sahada tüm çabalarını sarf ediyorlar. Anket sonuçları istediği gibi gelmeyen CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu ise sahada uğraşmasının yanı sıra seçmeni etkilemek için her türlü yola başvuruyor. Geçtiğimiz yıllarda ‘Reklam bütçesi’nin, ‘deprem bütçesini geçmesi nedeniyle sıkça eleştirilen İBB Başkanı İmamoğlu, seçime sayılı günler kala yine reklam bütçesinin kesesini sonuna kadar açtı. İmamoğlu televizyon, gazete, internet siteleri ve sosyal medyada en çok reklamı veren isimlerden biri oldu.

İBB EN ÇOK REKLAM VEREN MARKALARDAN BİRİ OLDU

Göreve geldiği 2019 yılından bu yana hizmet yerine reklam yapmayı tercih eden İmamoğlu, İBB’yi Medya Takip Merkezi‘nin reklam listesinde ilk beşe soktu. Seçimleri kazanmak için reklam kesesinin ağzını açan ve oluk oluk parayı reklama aktaran İmamoğlu yönetimindeki İBB, en çok televizyon reklamı veren markalardan biri olarak öne çıktı. 

Otoyol kenarlarına kilometrelerce uzunluğunda afişler ve bilboardlar astıran İmamoğlu, vatandaşlara da içleri hediye dolu çantalar dağıtıyor. İmamoğlu yönetimi bazı ilçelerde muhafazakar seçmenden oy alabilmek için seccade ve zikirmatik dağıtırken, gençlerden oy alabilmek için ise ‘ilk oy hediyesi’ adı altında çanta gönderiyor.

İmamoğlu’nun gönderdiği çantada; Kulaklık, atkı, çay, çerez, fındık ezmesi, powerbank, kupa ve termos yer alıyor.


“BU DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN GELİYOR?”

Ekrem İmamoğlu yönetiminin CHP’de dolar kuleleri tartışmaları devam ederken ve her geçen gün bir yeni para sayma görüntüsü ortaya çıkarken seçim için reklamlara bu kadar bütçe ayırabilmesi akıllarda soru işaretleri oluşturdu. Birçok İstanbullu “İmamoğlu, seçim çalışmalarının reklamı için İBB kaynaklarını mı kullanıyor?”, “İmamoğlu yönetimine el altından para mı aktarılıyor?”, “Bu değirmenin suyu nereden geliyor?” sorularının cevapları merak konusu oldu. 

REKLAMI DEPREMDEN DAHA ÖNEMSEMİŞTİ

İmamoğlu yönetimi göreve geldiği günden bu yana İBB bütçesini reklamlara ayırmıştı. Kentsel dönüşüm en önemli sorunu haline gelen İstanbul’da İBB’nin 2022 bütçesinde reklam ve organizasyonlara ayrılan para sosyal konut ve deprem bütçesinin iki katı olmuştu. İmamoğlu, 2022’de sosyal konut yapımı için 12 milyonluk bütçe ayırırken, kentsel dönüşüm için ise 492 milyon lira bütçe ayırmıştı. 2022’de reklam, organizasyon ve şov için ayrılan para ise 849 milyon TL olmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x