Alternatif enerjide de dünya devi olma yolunda ilerleyen Shell, hidrojen yakıt istasyonlarını acil şekilde kapatarak ABD piyasasından çıkma kararı aldı.

PD Özel

Inside EV isimli haber sitesinde yer alan habere göre, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde işletmeye açılan toplam 55 adet hidrojen istasyonunun yedisine sahip olan Shell’in bu kararı almasında hidrojen yakıttaki verimsizlik ile tedarik ve perakende süreçlerinde yaşanan sorunlar etkili oldu.

Bölgedeki diğer hidrojen istasyonu işletmelerinde de bir süredir hizmette aksaklıklar yaşanıyordu. Shell piyasanın geleceği ile ilgili olarak yaşanan belirsizlik ve mevcut yüksek maliyetler nedeniyle ABD genelinde perakende hidrojen satışı işinden tamamen çıkma kararı aldı.

Hidrojen ile çalışan ancak tedarik sıkıntısı nedeniyle sahipleri sorun yaşayan ve talep sayısı düşen araçlar ise şunlar: Toyota Mirai, Hyundai Nexo ve Honda Clarity FC. ABD’deki bazı hidrojen yakıtı bayilerinin sahibi olan Japon Iwatani firması da kâğıt üzerindeki teknolojinin sahada gerekli performansı gösterememesi nedeniyle hidrojen yakıt teknolojisi şirketine karşı dava açmaya hazırlanıyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x